Araştırma Sorgulama Temelli Bilim Eğitimi Programı

Programın Hedefleri

Günümüz gereklilikleri göz önünde bulundurularak teknolojinin hayatımızda kullanım alanlarının artması ile eğitim programlarında da değişiklikler meydana gelmektedir. Araştırma Sorgulama Temelli Bilim Eğitimi de bu gerekliliklerin göz önünde bulundurulması ile geliştirilen bir programdır. Program,  öğretmenlerimiz rehberliğinde bütüncül bir eğitim anlayışıyla öğrencilerin, problemlere disiplinler arası bakış açısıyla yaklaşmasını, araştırma sorgulama yöntemiyle bilgi ve beceri kazanmasını hedefler.

 

Program boyunca aşağıdaki konular çalışılacaktır:

  • STEM eğitimi
  • Eğitimde teknoloji kullanımı
  • Laboratuvar uygulamalarında farklı yaklaşımlar
  • Fen eğitiminde argümantasyon kullanımı

Aynı zamanda oluşturulacak sosyal öğrenme grubuna dahil edilecek katılımcılar, profesyonel öğrenme topluluğunun bir parçası olacaktır.

Programa Kimler Katılabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında görev yapan Fen Bilimleri ve Kimya Öğretmenleri programa başvuru yapabilir.

 

Programın Süresi ve Zaman Planı

Eğitimimiz asenkron ve senkron çalışmalarla devam eden altı günlük bir eğitim programıdır.

Araştırma Sorgulama Temelli Bilim Eğitimi
Eğitim Programı

Gün

Yöntem

Saat

1. Gün

Cumartesi

Asenkron

 

2. Gün

Pazar

Asenkron

 

3. Gün

Pazartesi

Senkron

19:00 - 22:00

4. Gün

Salı

Asenkron

 

5. Gün

Çarşamba

Asenkron

 

6. Gün

Perşembe

Senkron

19:00 - 22:00

* Senkron: Belirtilen saatte çevrim içi şekilde katılmanın gerekli olduğu eş zamanlı oturumlar.

* Asenkron: Program süreci kapsamında kişiye bağlı olarak istenilen zamanda tamamlanabilecek eş zamanlı olmayan oturumlar. 

 

Katılım Belgesi

Programın asenkron içeriklerini zamanında tamamlayan ve senkron oturumların tamamına katılan katılımcılar, kişisel MEBBİS sayfalarından MEB Seminer Belgesi’ne dijital olarak erişebileceklerdir.

 

Eğitim Platformu

Eğitim, Öğretmen Akademisi Vakfı Uzaktan eğitim platformu eKampüs’te www.ekampus.orav.org.tr adresinden gerçekleştirilecektir.

 

Başvuru

  • Eğitim programı başvuruları, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) üzerinden alınmaktadır: https://mebbis.meb.gov.tr/
  • Kişisel MEBBİS şifreniz ile giriş yaparak “Hizmet İçi Eğitim” bölümünden kişisel veri izni vermeniz gerekmektedir. MEB işleyişi gereği sadece bu izni verenler eğitimlere katılabilmektedir. ÖRAV Eğitimleri MEBBİS – eKampüs işleyişi detayını https://youtu.be/kwqpvtRDya0 linkindeki videoda bulabilirsiniz.
  • Bu eğitim programı, MEBBİS’te eş zamanlı olarak birden fazla grup halinde ve farklı faaliyet numaraları ile yer alabilir. Başvuru yapmak üzere girdiğiniz sayfada öncelikle belirtilen kontenjana ve başvuru sayılarına bakarak, bu sayı dolmuş ise, aynı tarihe planlanan farklı faaliyet numaralı gruplara başvuru yapmanız, eğitime katılabilmenizde kolaylık sağlayacaktır.

Soru ve destek ihtiyaçlarınız için egitimdestek@orav.org.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

 

Bu eğitim programı Dow tarafından desteklenmektedir.