Sıkça Sorulan Sorular

 

Eğitimin düzenlenebilmesi için resmi yazışmaları kim yürütecek?

Resmi süreçler Vakfımız tarafından yürütülmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalamış olduğumuz protokol çerçevesinde eğitimlerimiz, Hizmetiçi Eğitim Semineri statüsünde Valilik onayıyla düzenlenmektedir.

Vakfımız tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Valilik onayı için başvuru yapılmaktadır.

Eğitimin düzenlenebilmesi için okulumuzdaki öğretmenlerin ne kadarının katılması gerekmektedir?

Eğitimin düzenlenebilmesi için başvuruyu yapan okuldaki toplam öğretmen sayısının (kadrolu+sözleşmeli) en az % 80’inin eğitime katılıyor olması gerekmektedir.

Ücretli statüde görev yapan öğretmenler de bu eğitime katılabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Hizmetiçi Eğitim yönetmeliği gereği kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlere Valilik onayıyla sertifika verilmektedir.

Ücretli öğretmenlerde eğitime katılabilirler. Kendilerine Öğretmen Akademisi Vakfı onaylı sertifika verebilmekteyiz.

Okulumuzda 25 öğretmen bulunmakta ve tümü eğitime katılmak istiyor; bu sayı yeterli midir?

Okulunuzda 1 grup açılabilmesi için en az 25 öğretmen olması gereklidir. 25–30 arası öğretmenimize 1 grup, eğitime katılacak 50 öğretmen varsa 2 grup olarak eş zamanlı eğitimlerimizi düzenlemekteyiz.

Okulumuzda 17 öğretmen bulunmakta, eğitime nasıl katılabiliriz?

Okulunuzdaki eğitime katılacak toplam sayı 25 kişinin altındaysa okulları birleştirmek suretiyle eğitimlerimizi düzenlemekteyiz. Birleştirilecek okulların ayrı ayrı başvuru yapması ve birleştirilecek her bir okulun en az %80’inin eğitime katılıyor olması gerekmektedir.

Okulumuzda toplam 22 öğretmenin 20'si eğitime katılacak, eksik olan 5 kişiyi diğer okullarda görev yapan öğretmenlerden tamamlayabilir miyiz?

Eğitimlerimiz okul temelli olarak düzenlenmektedir.Bir önceki sorunun cevabında belirtildiği üzere, en az 25 sayısına ulaşılmadığı durumlarda okul bazlı olarak birleştirmeler yapılmaktadır. Dolayısıyla sayının tamamlanması için kişisel bazlı birleştirmeler yapılamamaktadır.

Okulumuz planlamaya dahil edildi. Fakat başvurduğumuz tarihten bu yana birkaç öğretmenimizin tayini çıktı ve yerlerine yeni atamalar gerçekleştirildi. Yeni gelen öğretmenlerimiz de eğitime katılabilir mi?

Vakıf olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne okulunuzdan katılacak toplam sayıyı Valilik onayı başvurumuzda belirtmekteyiz. Valilik onayı sürecinde okul olarak sizin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ileteceğiniz öğretmen isimleri eğitime katılabilir.